Фотографии

Из альбома архивных снимков

Из альбома архивных снимков фотографии добавил(а) Havina Ihar

Турец - агрогородок в Кореличском районе Гродненской области Республики Беларусь. Для этого населенного пункта на сайте Radzima.net есть следующие данные:
 -  в географические координаты местности и расположение агрогородка Турец на подробной старой карте начала ХХ века и современных картах, а также местонахождение на снимках со спутника Google Maps - Google Карты; на карте
- административно-территориальная принадлежность местности в составе Российской империи (1900-е), Польши (Второй Речи Посполитой), Республики Беларусь (2017);
- название церкви и православный приход (приходы), к которому относилась/относился агрогородок Турец в начале ХХ века;
 - Добавить фамилию в этой местностиза какие года сохранились метрические книги о родившихся, бракосочетавшихся и умерших данного прихода;
- № фонда, описи, дела и адрес архива, в котором хранятся метрические книги;
- католический приход (приходы), к которому относилась/относился агрогородок Турец в начале ХХ века;
- за какие года сохранились метрические книги о родившихся, бракосочетавшихся и умерших данного прихода;
- адрес архива, в котором хранятся метрические книги;
- имя владельца и название имения, к которому принадлежала местность в середине XIX века.

Эта информация доступна для зарегистрированных пользователей с Premium планом.

Оставить сообщение

*
*
*
*

Сообщения:

3 czerwca 2016 roku zmarł dr inż. Czesław Skoczylas, inżynier mechanik, konstruktor lotnictwa, wieloletni pracownik naukowo-badawczy i były zastępca dyrektora Instytutu Lotnictwa.

Ceremonia pożegnalna odbyła się w czwartek, 9 czerwca 2016 roku o godz. 12:30 na Cmentarzu Północnym, gdzie został pochowany.

Czesław Skoczylas urodził się 22 marca 1929 roku w Turzcu, pow. Stołpecki. Ojciec jego pracował w Policji i został zamordowany po 17.09.1939, a rodzina zesłana do Kazachstanu. Po powrocie w 1946 roku studiował na WydzialeKonstrukcji Specjalnych Politechniki Warszawskiej, uzyskując dyplom magistra inżyniera. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera, został skierowany na aspiranturę naukową do Moskwy, gdzie po kilku latach uzyskał dyplom doktora.

We wrześniu 1960 roku rozpoczął pracę w Instytucie Lotnictwa początkowo na stanowisku kierownika Oddziału, potem Pracowni. Od 1963 roku pracował jako samodzielny pracownik naukowo-badawczy w Ośrodku Silników Instytutu Lotnictwa, gdzie po dwóch latach został jego Kierownikiem. W 1968 awansował na stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych, a w roku 1973 na pierwszego zastępcę dyrektora. W 1994został powołany na stanowisko dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych, które piastował przez pięć lat. W 1999 roku przeszedł na emeryturę.

W okresie zatrudnienia w Instytucie Lotnictwa wykonywał szereg prac związanych z obronnością kraju.

Otrzymał wiele nagród spośród których wymienić należy nagrodę Ministerstwa Przemysłu Maszynowego za konstrukcję i wykonanie laboratorium do badania turbin i turbosprężarek oraz za konstrukcję i wykonanie laboratorium latającego „Lala 1”.

Dr inż. Czesław Skoczylas posiadał wysokie kwalifikacje zawodowe, był wybitnie uzdolnionym pracownikiem naukowo-badawczym, którego pasją było lotnictwo oraz wykonywana przez niego praca. Pełniąc funkcje kierowniczą a potem dyrektorską wykazał się ponadprzeciętnym talentem organizacyjnym. Czesława Skoczylasa cechowała duża dokładność w pracy oraz wysokie poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania. Był ceniony, szanowany i lubiany przez współpracowników.Służył im chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem.
Looking for 3 families in Torzec, Grodno , Belarus.

They are Morkel, Pleszko and Szwajbak

агрогородок Турец на фотографиях с сайта Radzima.org

фотографии добавил(а) Ihar Havina

фотографии добавил(а) Ihar Havina

фотографии добавил(а) К. Шастоўскі

фотографии добавил(а) Марина Гимпель

фотографии добавил(а) К. Шастоўскі

фотографии добавил(а) К. Шастоўскі

Фамилии, зарегистрированные участниками

Станкевичдобавил(а) 1
Конюхдобавил(а) 1
Славинскийдобавил(а) 1
Бакейдобавил(а) 1
Новицкийдобавил(а) 1