Фотаздымкі

З альбому з архіўнымі здымкамі

З альбому з архіўнымі здымкамі фотаздымкі дадаў(ла) Havina Ihar

Турэц - аграгарадок ў Карэліцкім раёне Гродзенскай вобласці Рэспублікі Беларусь. Для гэтага населенага пункта на сайце Radzima.net ёсць наступныя даныя:
 -  ў геаграфічныя каардынаты мясцовасці і размяшчэнне аграгарадка Турэц на падрабязнай старой мапе пачатку ХХ стагоддзя і сучасных мапах, а таксама на саталітарных здымках Google Maps - Google Мапы; на мапе
- адміністрацыйна-тэрытарыяльная прыналежнасць у складзе Расійскай імперыі (1900-я), Польшчы (Другой Рэчы Паспалітай), Рэспублікі Беларусь (2017);
- праваслаўны прыход, да якога адносілася/адносіўся аграгарадок Турэц на пачатку ХХ стагоддзя;
 - Дадаць прозвішча ў гэтай мясцовасціза якія гады захаваліся метрычныя кнігі аб народжаных, уступаючых у шлюб і памерлых дадзенага прыходу;
- № фонду, вопісу, і адрас архіву, ў якім захоўваюцца метрычныя кнігі;
- каталіцкая парафія, да якой адносілася/адносіўся аграгарадок Турэц на пачатку ХХ стагоддзя;
- за якія гады захаваліся метрычныя кнігі аб народжаных, уступаючых у шлюб і памерлых дадзенага прыходу;
- адрас архіву, ў якім захоўваюцца метрычныя кнігі;
- імя ўладальніка і назва маёнтка, да якога належыла мясцовасць у сярэдзіне XIX стагоддзя;

Гэта інфармацыя даступна для зарэгістраваных удзельнікаў з Premium планам.

Пакінуць паведамленне

*
*
*
*

Паведамленні:

3 czerwca 2016 roku zmarł dr inż. Czesław Skoczylas, inżynier mechanik, konstruktor lotnictwa, wieloletni pracownik naukowo-badawczy i były zastępca dyrektora Instytutu Lotnictwa.

Ceremonia pożegnalna odbyła się w czwartek, 9 czerwca 2016 roku o godz. 12:30 na Cmentarzu Północnym, gdzie został pochowany.

Czesław Skoczylas urodził się 22 marca 1929 roku w Turzcu, pow. Stołpecki. Ojciec jego pracował w Policji i został zamordowany po 17.09.1939, a rodzina zesłana do Kazachstanu. Po powrocie w 1946 roku studiował na WydzialeKonstrukcji Specjalnych Politechniki Warszawskiej, uzyskując dyplom magistra inżyniera. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera, został skierowany na aspiranturę naukową do Moskwy, gdzie po kilku latach uzyskał dyplom doktora.

We wrześniu 1960 roku rozpoczął pracę w Instytucie Lotnictwa początkowo na stanowisku kierownika Oddziału, potem Pracowni. Od 1963 roku pracował jako samodzielny pracownik naukowo-badawczy w Ośrodku Silników Instytutu Lotnictwa, gdzie po dwóch latach został jego Kierownikiem. W 1968 awansował na stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych, a w roku 1973 na pierwszego zastępcę dyrektora. W 1994został powołany na stanowisko dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych, które piastował przez pięć lat. W 1999 roku przeszedł na emeryturę.

W okresie zatrudnienia w Instytucie Lotnictwa wykonywał szereg prac związanych z obronnością kraju.

Otrzymał wiele nagród spośród których wymienić należy nagrodę Ministerstwa Przemysłu Maszynowego za konstrukcję i wykonanie laboratorium do badania turbin i turbosprężarek oraz za konstrukcję i wykonanie laboratorium latającego „Lala 1”.

Dr inż. Czesław Skoczylas posiadał wysokie kwalifikacje zawodowe, był wybitnie uzdolnionym pracownikiem naukowo-badawczym, którego pasją było lotnictwo oraz wykonywana przez niego praca. Pełniąc funkcje kierowniczą a potem dyrektorską wykazał się ponadprzeciętnym talentem organizacyjnym. Czesława Skoczylasa cechowała duża dokładność w pracy oraz wysokie poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania. Był ceniony, szanowany i lubiany przez współpracowników.Służył im chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem.
Looking for 3 families in Torzec, Grodno , Belarus.

They are Morkel, Pleszko and Szwajbak

аграгарадок Турэц на фотаздымках з сайта Radzima.org

фотаздымкі дадаў(ла) Ihar Havina

фотаздымкі дадаў(ла) Ihar Havina

фотаздымкі дадаў(ла) К. Шастоўскі

фотаздымкі дадаў(ла) Марина Гимпель

фотаздымкі дадаў(ла) К. Шастоўскі

фотаздымкі дадаў(ла) К. Шастоўскі

Прозвішчы, зарэгістраваныя ўдзельнікамі

Станкевічдадаў(ла) 1
Конюхдадаў(ла) 1
Славінскідадаў(ла) 1
Бакейдадаў(ла) 1
Навіцкідадаў(ла) 1