Złotów - folwark in Słonim powiat Nowogródek Voivodeship of Poland (the Second Polish Republic). There are the following data for this settlement on the Radzima.net website:
- geographical coordinates and location of folwark Złotów on the detailed map of the beginning of the XXth century and modern maps, as well as on satellite images from the Google Maps;Złotów at map
- administrative-territorial belonging in the Russian Empire at the beginning of the XXth century, in Poland (1920-1939)
- name of the Catholic parish to which belonged folwark Złotów at the beginning of the XXth century
- what years the Metric books about the born, married and dead of this parish have survived;
- address of the Archive in which the metric books are stored;

This information is available for registered users with a Premium plan.

Add the message

*
*
*
*

Messages:

Szukam informacji o rodzinie Anna Załęska zd.Mazurek jej mężu Bogusławie Załęskim i ich dzieciach lat 3 i 6.Od 1930 r.do 1939 roku ich los był znany mieszkali w baraku z gospodarstwem rolnym w Złotowie gm.Byteń. W czasie wojny najprawdopodobniej stała się tragedia wojenna i ślad po nich zaginął. Czy ktoś wie co im się tam stało,że po wojnie już ich tam nie było i do tej pory nie ma.
Witam
Szukam info o rodzinie ze strony ojca. GRZEGORZEWSKI ZYGMUNT syn Franciszka i Stanisławy zd. Sokulska, urodzony w ZŁOTOWO 6 MAJA 1931 r. Miejsce urodzenia znajduje się w gm. Byteń pow. SŁonim woj.Nowogrodzkie. Wojnę przeżył Zygmunt i jego siostra Kazimiera. Pozostałe 3 siostry - Janina, Krystyna i Sabina zmarły na zesłaniu po deportacji brzeskiej.reply