Miekiany - zaścianek in Brasław powiat Wilno Voivodeship of Poland (the Second Polish Republic). There are the following data for this settlement on the Radzima.net website:
- geographical coordinates and location of zaścianek Miekiany on the detailed map of the beginning of the XXth century and modern maps, as well as on satellite images from the Google Maps;Miekiany at map
- administrative-territorial belonging in the Russian Empire at the beginning of the XXth century, in Poland (1920-1939)
- name of the Catholic parish to which belonged zaścianek Miekiany at the beginning of the XXth century

This information is available for registered users with a Premium plan.

Add the message

*
*
*
*

Messages:

Dalsza część odpowiedzi dla Tomasza Śmigielskiego.
Otóż Leon Bortkiewicz został zastrzelony w swoim spichlerzu
przez ruską partyzantkę w której byli uratowani przez niego zbiegli z niewoli rosyjscy żołnierze, a których on ukrywał i skontaktował z ich partyzantką. Oni czegoś chyba domagali się od Leona, przeszukali cały dom i pomieszczenia Bortkiewiczów. Nikt nie wie czego szukali i za co zastrzelili wyprowadzając go z domu do spichlerza. Nikogo po za jego żoną nie było w majątku ponieważ wszyscy uciekli z niego. On pozostał twierdząc że nie boi sie ruskiej partyzantki ponieważ ma z nimi kontakt (byc może dlatego że ukrywał zbiegów). Niczego więcej moja mama nie może przypomnieć.
Pozdrawiam reply
Moja Mama mieszkała wówczas w Miekianach i zna w przybliżeniu okoliczności śmierci Leona (ona mówi o Leszku) Bortkiewiczu. Z tego co pamiętam to partyzantka ruska zarzuciła mu mwspółpracę z nNiemcami mimo że On przechował rannego ruskiego zołnierza, ale ja mało znam szczegółów, popytam o to Mamę.
Pozdrawiamreply
Wpisz w google MORD NAD NAROCZĄ


reply
W Miekianach 26.06.1943 został zamordowany przez sowieckich partyzantów Leon Bortkiewicz. Szukam informacji o Bortkiewiczu i kulisach tragicznego zdarzenia.

Family names added by Users